Yazarlarımız » Bülent Soylan

Yazar Hakkında

PTT'ci olan babasının memuriyeti dolayısıyla bulunduğu Adapazarı'nda 1949 yılında doğdu. Baba tarafından dedesi Köprülü (Makedonya) doğumludur. Çatalca ve Karacaköy' de ilk okulu, Yalova ve Yeşilköy' de orta okulu, Bakırköy ve Kabataş Erkek Lisesi' nde liseyi okudu. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye)'nin İktisat ve Maliye Bölümünden mezun oldu. Yedek subaylığını 1973 - 1974 yıllarında Zonguldak 3. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı' nda G-4 Müdür Vekili olarak yaptı. Maliye Bakanlığında Hesap Uzmanı olarak çalıştı. Maliye Hesap Uzmanları Derneği' nin yönetim kurulu üyesi olarak derneğin yayın organı " Vergi Dünyası " adlı derginin kurucularından oldu. Bu derginin kuruluşundan itibaren ilk dokuz aylık döneminde editörlüğünü yaptı.

"Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi" nin Türk Vergi Bölümünü yazdı.
1982 yılında kamudaki görevinden ayrılarak özel sektöre geçti ve çeşitli kurumlarda genel müdürlük, kordinatörlük gibi üst düzey yöneticilik ve danışmanlık yaptı.
3568 Sayılı Meslek Yasası çıkınca Yeminli Mali Müşavir ünvanını aldı ve o tarihten itibaren bu ünvanla serbest çalışmaya başladı.
İMKB' de başkan danışmanlığı ve o zamanki adı Takas Saklama Merkezi olan Takasbank' ın bağımsız denetimi de dahil bir dönem sermaye piyasasındaki çeşitli kuruluşların bağımsız denetimlerini yaptı.
1993 - 1998 Yılları arasında Türkiye' de süregelen faaliyeti yanı sıra Moskova'daki Türk firmalarına mali danışmanlık veren bir ofisi çalıştırdı ve Rus vergi sistemi ile ilgili 2' si yurt dışında 6 seminer düzenledi.
TÜRMOB tarafından çıkarılan " Bilanço " adlı derginin ilk altı sayısında Yayın Kurulu üyesi olarak çalıştı. Bu derginin editörlüğünü yaptı.
" Makro Ekonomi " adlı haftalık ekonomi gazetesinin başyazarlığını yaptı.
Türkiye' nin istihdam sorununa eğilen ve " İstihdam Derneği " adıyla kurduğu dernek adına çalışmalar yaptı, paneller düzenlendi.
Cumhuriyet Gazetesi' nde uzun yıllar danışman, yazar, yeminli mali müşavir olarak hizmet verdi.
Çeşitli dergi ve gazetelerde isimli - isimsiz çok sayıda yazılar, makaleler yazdı.
Kongrelerde tebliğler sundu.Çeşitli televizyon programlarına konuk oldu.
" Vergiyi Anlamak " " Kayıtdışı " "Kral Çıplak Halk Çıplak" " Bir Vergi Kaçakcısının Günlüğü "adlı kitapları yayımlandı.
1989 yılından bu yana Şişli' deki Yeminli Mali Müşavirlik ofisini işletiyor.
Evli bir çocuk babası. 
2002 Genel Seçimlerinde İstanbul'dan CHP aday adayıydı.
2009 Yerel seçimlerinde CHP'den Şişli ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi oldu.
Yazarın Eserleri
Bülent Soylan
Boyut Yayıncılık
Bülent Soylan
Boyut Yayıncılık